تبلیغات
انجمن صنفی کارگران مراکز مخابرات روستایی سبزواربزرگ - جزئیات فسخ قرارداد واگذاری مخابرات ایران
 
انجمن صنفی کارگران مراکز مخابرات روستایی سبزواربزرگ
اتحاد وحدت وهمدلی رمز پیروزی
نظرسنجی
آیا ایجاد وبلاگ جهت اطلاع رسانی همکاران مفید است وتوانسته نیاز شمارابرطرف نماید؟
پوری حسینی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد

خبرگزاری فارس: جزئیات فسخ قراداد واگذاری مخابرات ایران/ چک‌های برگشتی به 1000 میلیارد تومان رسید
رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه فسخ قرارداد واگذاری مخابرات ایران 12 روز قبل رخ داده،‌ عنوان کرد: به دلیل عدم پرداخت 2 یا 3 قسط از سوی اعتماد مبین و برگشت خوردن نزدیک به 1000 میلیارد تومان چک این قراداد فسخ شد.

میرعلی اشرف عبداله پوری‌ حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ ضمن تشریح جزئیات فسخ قرارداد واگذاری بلوک 50 درصد بعلاوه یک سهم شرکت مخابرات ایران به شرکت توسعه اعتماد مبین گفت: این قرارداد حدود 12 روز قبل به دلیل عدم ایفای تعهدات خریدار بلوک کنترلی مخابرات ایران پس از گذشت نزدیک به 7 سال از این واگذاری فسخ شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه رقم چک‌های برگشتی خریدار بلوک کنترلی سهام مخابرات ایران به حدود 1000 میلیارد تومان رسیده است، عنوان کرد: جمع این چک‌ها به 5 یا 6 فقره رسیده که مربوط به 2 یا 3 قسط آخر این واگذاری بوده است.

به گفته وی با توجه به عدم ایفای تعهدات خریدار و اظهار ناتوانی از پرداخت اقساط چاره‌ای برای سازمان خصوصی‌سازی برای فسخ قرارداد واگذاری مخابرات ایران (سهامی عام) باقی نماند و اکنون این واگذاری فسخ شده تلقی می‌شود.

وی در برابر این پرسش فارس مبنی بر اینکه با توجه به فسخ قرارداد آیا امکان تداوم تملک این دارایی از سوی توسعه اعتماد مبین درصورت وصول چک وجود دارد، پاسخ داد: هم اکنون پس از طی مراحل اداری باید بلوک 50 درصد بعلاوه یک سهم مخابرات دوباره به هیات واگذاری رفته و ضمن بررسی مجدد قیمت پایه هر سهم و ارزش‌گذاری این دارایی مجدد برای عرضه در بازار آگهی شود که در این زمینه به احتمال فراوان سازمان خصوصی‌سازی در بلوک‌های 17 درصدی این دارایی‌ را عرضه خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: گرچه توسعه اعتماد مبین می‌تواند در صورت پاس کردن چک‌ها همچنان تملک خود بر این دارایی را ادامه دهد، اما برای این موضوع باید به هیات داوری مراجعه کنند.

وی در برابر این پرسش که با فسخ قرارداد واگذاری بلوک کنترلی سهام مخابرات ایران تکلیف شرکت‌های تابعه‌ای آن از جمله ارتباطات سیار ایران و شرکت‌های مخابراتی استانی چیست، گفت: سازمان خصوصی‌سازی براساس آنچه که واگذار شده تصمیم‌ گرفته و با شرکت‌های تابعه مخابرات از جمله همراه اول و یا در شرکت‌های سرمایه‌پذیر آن کاری ندارد، بنابراین مطابق با قانون تجارت با مخابرات ایران رفتار خواهد شد.


تهران- ایرنا- مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی از تلاش این سازمان برای به مزایده گذاشتن قرارداد واگذاری بلوک سهام شرکت مخابرات ایران در پی فسخ آن خبر داد و گفت:
[سهام فسخ شده شرکت مخابرات ایران بزودی به مزایده گذاشته می شود/بی توجهی اعتماد مبین به معوقه و جریمه ها]


«سید جعفر سبحانی» عصر امروز (سه شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با تایید خبر فسخ قرارداد واگذاری بلوک سهام شرکت مخابرات ایران توسط سازمان خصوصی سازی افزود: علت اصلی این مساله، پایبند نبودن خریدار به تعهدات است.
سازمان خصوصی سازی عصر امروز در اطلاعیه ای اعلام کرد که در چارچوب مفاد قرارداد منعقد شده با خریدار بلوکی سهام شرکت مخابرات ایران و نظر به عدم ایفای تعهدات قرارداد یادشده از جانب خریدار این سهام و نقض مکرر این تعهدات، از حق فسخ مندرج در قرارداد یاد شده استفاده کرده است.
برپایه این اطلاعیه، برای استیفای حقوق دولت، پس از اعلام تذکرات متعدد به خریدار و اعطای مهلت کافی برای عمل به تعهدات باقیمانده و طی کردن همه مراحل لازم همچون ارسال اظهارنامه رسمی به عنوان خریدار مذکور، با توجه به مفاد قرارداد بین خریدار و فروشنده، فسخ قرارداد واگذاری توسط سازمان خصوصی سازی به خریدار اعلام شده است.
سازمان خصوصی سازی اعلام کرده که همه تشریفات قانونی نظیر اعاده سهام شرکت مخابرات ایران و مدیریت آن به دولت جمهوری اسلامی ایران برای واگذاری دوباره سهام این شرکت متعاقباً توسط سازمان خصوصی سازی و مراجع قانونی مربوط انجام خواهد شد.

** بی توجهی شرکت توسعه اعتماد مبین به معوقه ها و جریمه ها
سبحانی در این رابطه گفت: وقتی معامله ای انجام می شود، دو طرف نسبت به هم تعهداتی داشته و باید به آن پایبند باشند، اما امروز «شرکت توسعه اعتماد مبین» به عنوان خریدار بلوک 50 درصد به علاوه یک سهام شرکت مخابرات معوقه ها و جریمه های زیادی داشته و باوجود آنکهخ چندین بار فرصت به آنها داده شده و جلساتی برگزار شده بود، اما امروز سازمان خصوصی سازی را به این تصمیم مجاب کردند و فسخ قرارداد انجام شد.
سبحانی تصریح کرد: این سازمان در تلاش است در آینده نزدیک و به محض آماده شدن بلوک یاد شده، از طریق مزایده آن را واگذار کند.

** واکنش شرکت مخابرات و اعتماد مبین به اطلاعیه سازمان خصوصی سازی
در واکنش به اطلاعیه سازمان خصوصی سازی، یک مقام مطلع در شرکت مخابرات در گفت‌وگو با ایرنا مدعی شد، سازمان خصوصی‌سازی بدلیل پرداخت بخش عمده‌ای از قرارداد که حدود هشت هزار میلیارد تومان است، نمی‌تواند قرارداد واگذاری بلوک سهام شرکت مخابرات ایران به کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین را فسخ کند.
به گفته وی، طبق قرارداد، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند سهام به میزان مبلغی که اعتماد مبین پرداخت نکرده، مثلا سه یا چهار درصد مجموع آن را بازگردانده و به دیگری واگذار کند.
یک مقام مسئول در اعتماد مبین نیز به ایرنا گفت که این شرکت 9 صبح فردا(چهارشنبه) درباره این مساله، اطلاعیه‌ای صادر می‌کند.

** روند واگذاری سهام شرکت مخابرات و واکنش مجلس شورای اسلامی
به گزارش ایرنا، با ابلاغ اصل 44 قانون اساسی سهام شرکت مخابرات ایران به عنوان یک شرکت دولتی برای فروش ارایه شد. پس از آن در تاریخ پنجم مهرماه سال 1388 افزون بر 50 درصد به علاوه یک سهم از سهام این شرکت توسط سازمان خصوصی سازی عرضه شد که شرکت توسعه اعتماد مبین در رقابت با شرکت مهر اقتصاد ایرانیان موفق به خرید آن شده بود.
براساس مصوبه اسفند ماه سال ۱۳۸۵ هیأت وزیران وقت، شرکت مخابرات ایران مشمول واگذاری به بخش خصوصی از طریق عرضه سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران شد و در ۱۹ مرداد ۱۳۸۷، به میزان پنج درصد از سهام این شرکت، با قیمت اولیه ۱۵۰۰ ریال از طریق بورس عرضه شد. این تعداد سهام، در مدت هشت دقیقه و با ارزش سه هزار و 440 میلیارد ریال(۳۴۴ میلیارد تومان) به فروش رفت.
آذرماه سال ۱۳۸۸ در بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران، بلوک سهام پنجاه به‌علاوه یک درصدی شرکت مخابرات ایران را کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین به ارزش حدود 80 هزار میلیارد ریال خریداری کرد. در آذرماه سال ۱۳۸۹ هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی، این فروش را صوری دانست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :